Pavučina plná informací pro maminky z města Perníku...
Máte nějakou zajímavost, která by se na tyto stránky hodila nebo chcete na blog sami vkládat články a přispívat? Pište na cajovnaprozeny@centrum.cz nebo pardubickemaminky@centrum.cz
Nádherné Vánoce a úspěšný vstup do nového roku 2013 přejeme....

Červenec 2010

Dnes je farmářský trh v Ideonu

31. července 2010 v 6:48 Co Vás zajímá?
kk
Dnes, tedy 31. července 2010 se od 8 do 12 hodin na zadní terase Ideonu koná farmářský trh. Slíbená jsou  bio jablka, bio zelenina a ovoce, několik prodejců ovčích, kravských i kozích sýrů, koření v bio kvalitě, domácí pečivo a další...
Aktuální info o dnešní akci najdete zde:


Daniela Krolupperová: Zákeřné keře

23. července 2010 v 20:56 | 1. května 2010 v 0:10 | čajovna | Knížky pro děti |  Tipy na knížky, dárečky...Pohádková knížka pro děti, jež je zároveň malým atlasem bylinek, či spíše keřů. Zákeřné keře, název, jež se dobře pamatuje. Téma: jedovaté keře a vštěpení těchto informací dětem do hlaviček.
Tolik ve zkratce fakta.
Moc jsem se na tuhle knížku těšila, těšila jsem se na to, že autorka mé oblíbené knížky "Putování za nejmocnějším kouzlem"…

… opět rozehraje své vypravěčské schopnosti a vytvoří něco výjimečného. A byla jsem zvědavá, jak si poradí s takovým tématem. Poradila si skvěle. Příběh je v mnohém podobný právě "Putování za nejmocnějším kouzlem", opět tu přátelé musí někoho zachránit před zlým kouzlem, před špatnými a zlými vlastnostmi a jako vždy -
podaří se. Ale bude to cesta krkolomná.
Dobrá,
příběh je opět skvělý, pěkně propracovaný, nenudí a v dětských očích bude mít jiskru a švih, netáhne se a je tak akorát. Otázky na konci každé kapitoly jsou inspirativní a ne vždy se vztahují přímo k ději, ale nutí děti přemýšlet samostatně. Třeba o tvaru lístečků nebo o barvách, takové jednoduché věci, které neunaví hlavičku a přitom udělají radost z vlastních poznatků a z procesu vlastního přemýšlení.

Ale mě osobně tahle knížka fascinovala už na první pohled a bohužel či bohudík (fakt nevím) ve mně tento první pohled utkvěl asi napořád.
Jiří Trnka a Kouzelná zahrada!
Tuhle knížku s podivným kouzlem jsem měla před očima hned, jak jsem otevřela Zákeřné keře a spatřila ilustrace Evy Chupíkové. Ilustrace, které jsou plné fantazie skryté za barevným rozestřeným pozadím, propracovanými vílami a postavičkami a reálnými symbolickými výjevy ze světa rostlin.
A do toho je v ději ještě jakýsi zlý kocour!

Zadní strana knihy na deskách nabízí plán zahrady a poslední úkol pro děti - znovu si v duchu projít cestu a ukázat jedovaté keře. Jak si s nimi hlavní hrdinové poradili?
Krásné zakončení, které, moc bych si to přála, by mohlo opět vynést Daniele Krolupperové, nějakou tu cenu, jako například v letech 2003 a 2006 Cenu učitelů.
Keře se mimořádně vydařily a tipla bych si, že jsou to v dnešním přeplněném knižním světě ti praví adepti na dlouhodobý až doživotní pobyt v dětské knihovničce.
Vydalo nakladatelství Portál, 2010, www.portal.cz


Maminkám nablízku - Když dítě bodne hmyz...

20. července 2010 v 21:55 | Oblázek.cz |  Nemocné dětičky

- Oblazek.cz
Oblazek.cz
Léto je úžasné období, kdy si užíváme teplo, sluníčko, vodu a jiné příjemné záležitosti. Naše letní radovánky jsou ale mimo jiné obdobím bodavého hmyzu, který může bodnout naše děti a to je přinejmenším velmi nepříjemné. V tom horším případě může takové bodnutí způsobit vážné komplikace, a proto bychom měli dohlížet na to, abychom toto riziko co nejvíce eliminovali.

Proč je bodnutí tolik nepříjemné?

Když vám například vosa sedne na ruku, vy se leknete a plácnete ji, ona do vás zaboří své žihadlo, přes které do kůže vpustí mnoho látek, jež v místě vpichu způsobí zánět kůže. Píchnutí má většinou rychlý průběh, kůže okolo vpichu zarudne a oteče. Pro dospělého to nic není, ale dítě se lekne a spíš než bolest prožívá šok. Proto je dobré jej především uklidňovat, že to vůbec nic není a že to maminka ošetří.

DOMÁCÍ LÉKÁRNA:

Cibule

Při píchnutí hmyzu stačí otevřít ledničku, vyndat cibuli, nakrájet jí na kousky či plátky a vložit do obvazu, který přibližně na patnáct minut přiložíte na poraněné místo a je po bolesti.

Voda

Pokud doma zrovna žádnou cibuli nemáte, stačí obyčejná studená voda z kohoutku, která místo vpichu zchladí a zabráním bakteriím z žihadla, aby se dostaly do rány, snižuje se tím také velikost otoku.

Led

Dalším účinným domácím prostředkem na ošetření píchnutí je obyčejný led. Stačí jej dát do utěrky nebo ručníku a na třicet minut přiložit na poraněné místo, nejlépe okamžitě po píchnutí, aby ranka neotekla.

Alkohol

Pro malé děti alkohol není úplně ideální, protože na rance může trochu pálit nebo štípat, pro ty starší je to ale další dobrý prostředek na ošetření. Rozředěný čistý líh z lékárny nebo čistý alkohol nalijete na kus obvazu či čistý hadřík nebo žínku a na třicet minut přiložíte na ránu. Můžete opakovat i několikrát denně. Alkohol má tu výhodu, že z místa vpichu vytahuje otok z tkáně.

S bodnutím vosou je to trošku jednodušší, než když dítě píchne včela. Ta totiž nechává v místě bodnutí jak své žihadlo, tak i část podbřišku, v kterém se nachází štípavý jed. Žihadlo i s podbřiškem je nutné ihned vytáhnout. Dělejte to ale velice opatrně, abyste podbřišek nezmáčkli a tím nevpustili zmíněný jed do ranky.

Velký problém jménem alergie

To, zda je dítě na bodnutí některým hmyzem alergické, by měl vědět každý rodič a podle toho se zařídit. Pokud zatím žádný hmyz dítě nebodl a rodič neví, zda není dítě alergické, neměl by žádné bodnutí brát na lehkou váhu.

Pokud je dítěti po bodnutí nevolno, je dušné, omdlévá, má závratě a úzkost, otékají mu rty nebo ústní dutina, okamžitě by vám v hlavě měla začít blikat varovná kontrolka. Pokud máte v blízkém okolí svého pediatra, okamžitě k němu s dítětem uhánějte, pokud ne, neváhejte volat záchrannou službu (155). I takové obyčejné vosí bodnutí může skončit tragicky, když je dítě alergické.

Když hmyz píchne dítě kamkoli do úst, do ústní dutiny nebo jej dokonce spolkne (nemusí být ani alergik), opět neváhejte ani vteřinu a vyhledejte lékaře nebo volejte sanitku.

Jestli patříte mezi ty, kteří již o alergii dítěte vědí, vždy sebou noste krabičku první pomoci pro alergiky: v ní by měly být léky, které dítěti předepsal jeho alergolog. Léky dítěti pomohou vydržet bez těžších komplikací do příjezdu lékaře.

Dalším problémem jsou citlivé děti, které nemusí být alergické. Pokud se do dvou dnů otok okolo vpichu nezmenšuje, spíše se zvětšuje nebo se tvoří okolo červené pruhy, hned vyhledejte lékaře. Na žihadlech se totiž nachází choroboplodné zárodky, které právě u citlivých dětí mohou vyvolat infekci, které může vést až k otravě krve!

Prevence:

Když okolo vás létají vosy nebo sršni, nemáchejte sebou. Naučte to i své děti. Tento hmyz je ve své podstatě naprosto neškodný, pokud ho nerozdráždíte. Jakmile sebou vy i děti začnete házet, máchat rukama, vosa i sršen se vás začnou bát a začnou se bránit - a to právě svým žihadlem. Pokud zachováte klid, nic se nestane. I když si vosa či sršen sednou třeba přímo na rameno, jen do nich lehce strčte a oni odletí a vůbec vám neublíží. Takže shrnuto - nejdůležitější je zachovat naprostý klid a zavřenou pusu, aby vám do ní hmyz nevletěl.

Nikdy nenechávejte děti pít s otevřených plechovek nebo tmavých lahví a sklenic žádné pití. Během chvilky nepozornosti se tam totiž může dostat jakýkoli vetřelec a píchnout při pití dítě třeba do jazyka. Proto je dobré pít neslazené nápoje, na které hmyz moc nejde a navíc takové, které mají průhlednou barvu, abyste vetřelce popřípadě spatřili dříve, než bude pozdě.

Vyhýbejte se odpadkovým košům a podobným místům, kde se například vosy shromažďují kvůli potravě. Na noc při otevřeném okně vždy zatahujte záclony, nebo zakupte ochranou síť, aby dítě nebylo zbytečně pokousané od komárů. Pokud možno nenechávejte děti běhat bosé, v trávě číhá také mnoho nebezpečného hmyzu, mimo jiné i již zmíněné vosy.

Autor: (red)
Zdroj:  Oblázek.cz, www.oblazek.cz (děkuji za spolupráci)

Prazdniny v Herně Sluníčko 19. - 23.7

19. července 2010 v 11:25 | Zuzik |  Místa, kde je s dětmi fajn
Milé maminky,

příští týden (19.-23.7.) budou v herně pouze tyto aktivity:

úterý dopoledne - cvičení pro nechodící děti - dle zájmu maminek - nutná je domluva s cvičitelkou Lenkou
Kontaktní údaje - Lenka Culková:
SMS: 774 549 072
email: culina@email.cz

čtvrtek dopoledne - herna pro děti - pravidelné setkávání maminek s dětmi

pátek dopoledne - kurz šití

Cvičení pro chodicí děti se tento týden bohužel ještě nekoná, ale snad se nám podaří cvičení zajistit na ten další týden (čtvrtek 29.7.) - určitě vás budu ještě informovat.

Jinak můžete kdykoliv jindy využít herny nebo venkovních oplocených prostor s pískem a skluzavkou v otevírací době Obchůdku pro děti.

Krásné dny snad trochu chladnější než předešlé tropy...

Martina Barboříková

Herna Sluníčko Pardubice - Obchůdek pro děti, Tř. 17. listopadu 229 (ve dvoře), 530 02 PARDUBICE
http://slunicko-pardubice.webnode.cz
email: klubmaminekpardubice@seznam.cz

Pardubický kraj - Dítě v pěstounské péči a jeho návrat z rodiny do života

17. července 2010 v 21:54 | Oblázek.cz |  Co nás zaujalo

Přenášky odborníků z Velké Británie, Francie a Slovenska o pěstounské péči a praktické workshopy. Tak vypadala dvoudenní mezinárodní odborná konference nazvaná Dítě v pěstounské péči v kongresovém centru Jezerka, kam se v úterý 1. června sjelo 160 sociálních pracovníků z Česka i zahraničí. Kraje při transformaci spolupracují, Pardubický kraj pokročil nejdále, a to díky radnímu Miloslavu Macelovi.

p
"Situace v oblasti sociálně právní ochrany dětí v České republice není příliš optimistická. Jsme kritizování za porušování Úmluvy o právech dítěte. Máme příliš mnoho dětí v ústavní péči. Pěstounská péče je jednou z cest, jak dosáhnout v této oblasti zlepšení," uvedl radní Macela, který pozval renomované odborníky, aby účastníky seznámili se zahraničními zkušenostmi. "Usilujeme o to, aby se sjednotila filozofie všech českých rezortů, které mají na starosti péči o děti," dodal.
Zahraniční odbor

Hvězdná máma na Kultuře21

14. července 2010 v 15:34 | Renata Petříčková |  Kina, divadla
hvězdná máma banner
Rozhovor s Květou Štěrbovou o projektu Hvězdná máma na webu Kultura 21:


KONĚ

13. července 2010 v 20:58 | 14. dubna 2010 v 4:22 | čajovna | Knížky pro děti |  Tipy na knížky, dárečky...


Tenká encyklopedie od nakladatelstvíí Fragment nezklame skromné a nadšené fanoušky do jezdeckého sportu. Chcete-li něco obsáhlejšího, hledejte knížky obsáhlejší. Při letmém pohledu vás jistě zaujmou kvalitní a hezké fotografie a hezky graficky zpracované téma. Textu tu je také dostatek, hesla, krátké poučky a plně informační odstavečky bez zbytečné omáčky dělají z této útlé knihy překvapivě publikaci nabitou informacemi. Tak akorát pro děti a mládež, tedy pro cílovou skupinu, pro kterou je určena.
Příjemným zpestřením a tím, co naláká nejvíce dětských jezdeckých "fajnšmekrů" je příloha věnovaná soutěžím všestrannosti. Dozvíte se tu za malou chvíli, jaké to je vypravit sebe i koně na cestu, jak probíhá soutěž, jak jsou soutěžící koně i lidé ubytováni apod… Krátce, výstižně.
Péče o koně, jeho potřeby, teoretické uvedení skoků, chodů a důležité informace o zdraví koně, vše v nezbytném základu. Musím říci, že kdybych byla na místě toho ideálního čtenáře, strávila bych nad touto knihou asi hodně večerů, i jen pouhopouhým sněním nad obrázky.
Ačkoliv je tu upozornění, že kniha vychází z britských reálií (je překladová), u nás se systém soutěží, ustájení nebo některé odborné termíny liší, nejsou to odlišnosti nikterak průlomové a tak si myslím, že je s klidem možné je vstřebat a neudělat přitom nějakou zásadní chybu. Vlastně jde jen o koně a ti jsou na celém světě tak nějak - stejní!
Vydalo nakladatelství Fragment, 2010, www.fragment.cz

Farmářské trhy konečně v Pardubicích

10. července 2010 v 12:51 Co nás zaujalo
Konečně se začíná rozjíždět tradice farmářských trhů i v Pardubicích.
Konají se v Ideonu a první bude příští sobotu 17. července 2010 a měly by se konat každých 14 dnů.

Více informací pod tímto odkazem:


a trhy mají své diskuze i na facebooku.

Prazdniny v Herně Sluníčko

9. července 2010 v 10:42 | Zuzik |  Místa, kde je s dětmi fajn
Milé maminky,

příští týden budou v herně tyto aktivity:

úterý dopoledne - cvičení pro nechodící děti - dle zájmu maminek - nutná je domluva s cvičitelkou Lenkou
Kontaktní údaje - Lenka Culková:
SMS: 774 549 072
email: culina@email.cz

čtvrtek dopoledne - herna pro děti - pravidelné setkávání maminek s dětmi

pátek dopoledne - kurz šití

Krásné dny bezpečně strávené na sluníčku přeje

Martina Barboříková

Herna Sluníčko Pardubice - Obchůdek pro děti, Tř. 17. listopadu 229 (ve dvoře), 530 02 PARDUBICE
http://slunicko-pardubice.webnode.cz
email: klubmaminekpardubice@seznam.cz


Dýňová semínka nahradí stavebnici...

3. července 2010 v 20:50 | 27. listopadu 2009 v 12:51 | čajovna | TVOŘIVÉ RUČIČKY nejen pro dětičky |  Z maminčina receptáře...


I tak by se dalo pojmenovat toto tvoření. Vyloupaná a usušená dýňová semínka můžete vylouskat a sníst, nebo...
Nebo si s nimi hrát.

Tvůrčí prostor poskytují celkem široký, i já si vyhrála...
Když se do hry vloží ještě ořechy...
o mandaly je postaráno :-)