Pavučina plná informací pro maminky z města Perníku...
Máte nějakou zajímavost, která by se na tyto stránky hodila nebo chcete na blog sami vkládat články a přispívat? Pište na cajovnaprozeny@centrum.cz nebo pardubickemaminky@centrum.cz
Nádherné Vánoce a úspěšný vstup do nového roku 2013 přejeme....

Prosinec 2011

CHUMELENÍ Jiřího Kahouna potěší dětskou radostí

24. prosince 2011 v 11:35 | Renata Petříčková, www.popelky.cz |  Tipy na knížky, dárečky...

Ještě jeden předvánoční tííípek! Už to asi nestihnete, ale přesto. Zachumelená knížka. Tak tohle mězaujalo ve změti čtiva v knihkupectví a neodolala jsem, abych si na obálku alespoň nesáhla. Jestli náhodou není "plastická". Není… Ovšem ani uvnitř se zklamání nekoná. Pohádky, které bych jako dítě milovala. Krátké, milé, psané přesně tak, jak děti přemýšlí. Tak tohle se Jiřímu Kahounovi povedlo. O to víc, že si celé knížečky vážím i proto, že on sám je také AUTOREM ILUSTRACÍ.

3099YzF.jpgA to je sen, ke kterému mám od srdíčka blízko.
Tuhle informaci jsem si ovšem našla až po přečtení pohádek, což bylo jistě dobře, protože jinak bych celé knížce začala notně nadržovat.

Ale ono by k tomu možná ani nedošlo.

Hned první pohádka. Malý myšáček vidí poprvé v životě hvězdičky. Tak mu učarují, že když potom začne padat sníh, ten malý hlupáček si myslí, že padá hvězdička. Nadšeně jí nese mamince, ale ona, ta studená hvězdička… zmizí… roztaje…

Myšáčkova maminka se shovívavě usmívá jeho naivitě, ale myšáček si stejně dál myslí, že to byla hvězda….

No řekněte sami, nad takovou pohádkou musí zaplesat každé dětské srdíčko. Takovou tou maminkovskou něhou, tím, co dnešním pohádkách - zejména těm televizním, už docela dost chybí.

Je to takový hladivý návrat do dětství.

Ale nejen s myšáčky. Ale také s havrany, medvědy, sýkorkami nebo jezevci… prostě celá ta lidskému oku spíše utajená příroda, svět zvířátek tu ožívá ve čtyřech oddílech, ve kterých se jemně a sotva znatelně oddělují různé stupně zimy, chumelení a vánoční nálady.

Velmi hezky byla vybrána i ukázka na obal knihy, místo anotace. Tady se zase dostáváme do rodiny ježečků, když babička s vnoučkem robryndali společnými silami mísu se sněhem a bylo po pusinkách. Babička plakala, ale ježeček to vymyslel - nejsladší vánoční pusinky jsou přece ty opravdové - pusinkové! A takové ježčí políbení hned dostává romantický nádech!

3100MDM.jpg

A v knížce stále chumelí…

Miloučké a krátké pohádky, přečtení nezabere víc než dvě minuty, to je krásná chvilka přesně do postýlky.

Ilustrace Jiřího Kahouna
Nemůžu tenhle fakt opomenout. Ani kdybych chtěla.
Ilustrovat si vlastní knížku je pro každého autora psaného textu velký svátek.
A pro čtenáře to znamená jediné. Je tu téměř na sto procent na obrázku právě to, co viděl sám autor,
když příběhy vymýšlel.
A tady je to dovedeno k dokonalosti ještě tím, že přímo miluju ruční práci při tvoření obrázků. A tady je! A je vidět!
V tom, čemu by někdo řekl drobná nedokonalost, přetažení nebo nedotažení.
Pro mě je to znak lidské teplé ruky, která s láskou a nadšením obrázek kreslila. Pro sebe… a pro děti.

3101YzB.jpg

Takže tohle je stoprocentní Jiří Kahoun. A jestli tedy ještě můžu takhle na rychlo doporučit jednu knížku pod stromeček, tak je to určitě CHUMELENÍ.

A já se už moc těším na sváteční dny, protože syn si jí taky rozbalí Laughing… A zalezeme do postele a budeme chumelit.


Vydalo nakladatelství Euromedia, Knižní klub, www.euromedia.cz, 2011
K dostání u dobrých knihkupců a na www.ebux.cz
Renata


Rozhovor s Evou Švrčkovou, která obrázkům dává rozverné žití...

22. prosince 2011 v 11:37 | Renata Petříčková, www.projekt-baraka.cz |  Co nás zaujalo
Teď | Renata Petříčková, www.projekt-baraka.cz
S tvorbou Evy Švrčkové jsem se poprvé setkala v knížce Ivony Březinové - Kluk a pes. Zaujala mě nikoliv na letmý pohled, ale na ten první důkladnější. A že si její obrázky zaslouží víc, než letmý pohled. Náhle mi došlo, že ty vlasy na panence jsou snad FAKT vlasy? A že ten chlupatý kocour je snad chlupatější než moje kočka!!!!!
Chyba! Odkaz není platný.
Jak se dělá tak krásné umění?
I neváhala jsem a začala jsem se pídit po samotné autorce. Zjistila jsem, že je to velmi příjemná mladá žena a že svou práci miluje. A takové lidi je radost zpovídat. Pojďte se tedy pokochat společně se mnou nad obrázky Evy Švrčkové.
Vy jste mi už trošku něco prozradila, ale pro ilustrace knihy Kluk a pes jste opravdu použila textilní materiály, aby obrázek vypadal zajímavě, jinak a hlavně autenticky. Šla jste s touto tvorbou jak se říká "na jistotu" nebo to byl prostě jen nadšený pokus, který prvotřídně vyšel?
Určitě ne. Tato "technika" si v mé tvorbě našla místo už dávněji. V podstatě se vyvinula ještě během studia na vysoké škole, kde jsem se v rámci volné grafické tvorby dostala k experimentování a snažila se klasické grafické techniky obohatit o něco osobitého. Využívání rozmanitých strukturálních materiálů jsem si brzy oblíbila a tak nějak přirozeně je zahrnula i do ilustrací, které tím postupně začaly získávat jistý rukopis. Aspoň tedy doufám :-)
Na Vašich obrázcích se mi líbí naprostá jednoduchost, která tříbí fantazii pozorovatele. Má chuť v obrázku hledat nějaký třetí rozměr, něco navíc, něco, co na něm nakresleno není, ale je tam skryto. Pocit, nějaká další postava skrytá v křoví,… cokoliv. Kreslíte či malujete obrázek s pevnou představou, co na něm bude, nebo jste někdy sama překvapena, co Vám vzniká pod rukama?
Každé ilustraci předchází přípravná skica, té zase myšlenka, která se zrodí v hlavě, často už při přečtení textu. To je ta lepší varianta, hlavně když jsem si nápadem hned jistá. V horší variantě je potřeba překomponovávat, přetvářet a dívat se na téma z více úhlů pohledu. Většinou se však s papírem a tužkou nějak dohodnu. Skica je vlastně zhmotnění myšlenky. Hotová ilustrace, která podle ní vzniká, je oproti návrhu obohacena nejen o technickou stránku, ale také o duši. To je možná ten třetí rozměr, o kterém mluvíte.
Kdy jste v sobě objevila ten talent a krásu kreslení?
Já jsem ten případ, který už od dětství věděl, jaká bude jeho profese. Paní učitelka ve školce, prý kvůli mě a mojí sestře založila výtvarný kroužek, kam jsme chodily jen my dvě :-) Talent ale nestačí, bez práce a tréninku by to nešlo.
A kdy Vám definitivně došlo, že v životě jen a pouze toto a nic jiného?
Na vysoké škole jsem si uvědomila, že zaměření na dětskou ilustraci byla správná volba. Zároveň mi ale brzy došlo, že v praxi to nebude tak jednoduché. A taky není. Naštěstí nemám ráda stereotyp, takže stále provádím více aktivit najednou. Nevylučuji ani, že bych se jednou pustila i do docela jiného oboru.
Potřebujete na tu správnou náladu pro kvalitní tvorbu nějakou kulisu nebo speciální náladu? Štěstí, neštěstí, zamračeno, slunečno, čtyři stěny, přírodu nebo prostě jen hořící svíčku?

To určitě ano. Aby stál výsledek za to, potřebuji se na práci soustředit a být při ní uvolněná. Pokud tomu tak není, všechno mi většinou trvá mnohem déle. Nejlíp se mi samozřejmě pracuje ve svém ateliéru. V zimě si v něm vytápím dřevem ve starých kamnech, což vytváří příjemnou atmosféru, kterou ještě podporuji oblíbenou hudbou. Přiznávám, že jsem romantik :-)
Tak to je nádherná atmosféra. A pracoviště, přiznám se - téměř záviděníhodné! Co je nejtěžší na tom prorazit do profesionálního světa ilustrátorů, kreslířů, malířů? Co byste poradila těm, co přijdou zkoušet své štěstí po Vás?

Především je potřeba být k sobě upřímě kritický, neustále na svém umu pracovat, mít rozhled a nenechat se odradit prvními neúspěchy. Stejně jako v jiných oborech, i tady platí, že vyhrává ten silnější. Navíc český knižní trh je trochu těsný a nechrlí dostatek dětskýh knih, nemůže tedy uživit všechny ilustrátory. Proto je potřeba orientovat se i na zahraničí.
V zahraničí je situace jiná?

Samozřejmě je to individuální, ale spíše je to cesta pro více možností. Pro představu, jaká je situace za hranicemi, stačí navštívit např. mezinárodní veletrh dětské knihy v nedaleké Bologni, který každoročně prezentuje ty nejlepší kousky z tohoto odvětví.
Dočetla jsem se o Vás, že máte ráda víno a nemáte ráda osminohé společníky? Zkusím úplně improvizovat. Jaké víno máte tedy nejraději (ať se inspirujeme) a které pavouky nenávidíme (přepokládám, že pavouky) ;-)?

Pocházím z jižní Moravy, takže bez vína by to snad ani nešlo :-) Vína mám ráda vyzrálá, s plnou chutí. Nejraději však přímo z koštýře vinaře. Takže pro inspiraci doporučuji přijet k nám. Pavouky nenávidím úplně všechny. Nemůžu za to, mám fóbii.
Tak s takovou inspirací a bez pavouků se to musí tvořit samo. A jak čerpáte energii, když už Vám dojde?

Energii dobíjím hlavně spánkem, i když žádný velký spáč nejsem. Velmi mi pomáhá cvičení, především power yoga. Moje práce je ale docela vděčná. Na jednu stranu energii odebírá, ale zároveň mě i nabíjí, jako každá činnost, která člověka baví.
Co chystáte nového? Výstavy, nové knížky, na jakém obrazu právě nyní pracujete?

Momentálně jsem rozběhaná do více směrů. Učím na střední umělecké škole, věnuji se grafickému designu, mezitím odbíhám do svého ateliéru k barvám a grafickému lisu. Od Nového roku se plánuji pustit do několika nových projektů pro děti i dospělé. Až podle výsledku uvidíme, jestli z nich vzejde i nějaká výstava. Zatím nechci nic zakřiknout ale můžu Vás informovat :-)
To bych byla určitě moc ráda. Těším se a držím palce, protože tak krásných ilustrací je u nás jako šafránu…
Obrázky jsou z knihy Kluk a pes Ivony Březinové

Zdeněk Miler - mé dojmy z Krtečkové výstavy...

19. prosince 2011 v 20:01 | Renata Petříčková, www.projekt-baraka.cz |  Obrázky z pardubických akcí...
Renata Petříčková
Ve Východočeské galerii v Pardubicích v Domě U Jonáše od 7. prosince 2011 probíhá výstava s názvem Zdeněk Miler -Dětem a Emilie Milerová - Čínská inspirace. Na obě výstavy jsem zavítala a potěšila se vzácností okamžiků vidět naživo ruční a pečlivou práci Zdeňka Milera a jeho Krtečka.
Je velká škoda, že týden před vernisáží výstavy pan Miler odešel do uměleckého nebe, ale určitě není škoda, že tam s sebou nevzal Krtečka.
Zůstává tady a stává se nesmrtelným. Letos na jaře dokonce na palubě raketoplánu Endeavour vylétl do vesmíru ke hvězdám skutečným.
Podle slov Mgr. Akad.mal. Vladany Hajnové tu mělo být původně vystaveno asi deset obrazů jako průřez jeho tvorbou, po jeho smrti se však výstava podstatně rozšířila a obrazů a obrázků je tu ke shlédnutí několikanásobně víc. Produkční výstavy, BcA. Ondřej Bouček mi posléze ještě odpověděl na otázku, jak došlo k tomu, že výstava je právě v Pardubicích. Každý rok hledají nějaký tip na vánoční rodinnou výstavu a vedení Východočeské galerie je s rodinou Milerových v kontaktu a tak vznikla právě tato expozice.
Výstava je otevřena denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin a potrvá do 7. ledna 2012
A moje dojmy z výstavy?
Tak první a jedinečný je obrovská úcta k tak talentovanému člověku. Vezmeme-li v úvahu těžké dětství Zdeňka Milera, které prožil v Kladně, byl jeho talent opravdu darem od Boha. Když se před devádesáti lety narodil do chudé rodiny, maminka ho krmila kozím mlékem a celá mužská část jeho rodiny pracovala na hutích, což byla nesmírně těžká a zdraví poškozující práce s výdělkem, který stačil leda tak na přežití.
I přes nuzné podmínky jeho tatínek rád maloval a malý Zdeněk ho často pozoroval. A pak… jednoho dne ve škole namaloval podle vzoru při hodině nádhernou horu Říp. Jeho talent se projevil! A pana řídícího velice překvapil! Sám tento svůj dar považoval za "životní zakletí", protože neměl lehký osud a kreslení a malování ho unášelo mimo těžkou a nespravedlivou realitu života. Přesto věděl, že tahle práce je tou správnou cestou, po které má jít a která má smysl. I když je někdy nelehká.
Nic z této životní mizérie byste však na této výstavě nespatřili ani koutkem oka.
Hned v úvodu jsem obdivovala jisté, pevné a sebevědomé črty obyčejným tenkým fixem. Ale i tužkou kreslené studie a skicy (třeba ke knížce Krtek a raketa), více či méně vybarvené. Před Vámi se tu rozkrývá pozadí vzniku krtečků, taková ta mravenčí práce, obrázky, jež nikdy nespatří světlo světa, protože jsou nanečisto. Přesto krásné a odrážejí obrovskou energii a zaujetí a hlavně dlouholetý um jejich autora.
Zákulisí vzniku filmu
Poprvé jsem tu viděla fólie s barevnými postavami , které stojí za animovanou pohádkou. Takzvané ultrafány a filmová pozadí. Na informační tabuli se pak můžete dočíst, že pan Miler sice nakreslil základy (ovšem dělal prvotní skicy k ději) , ale celé obrázky již nevybarvoval. Konturista udělal konkury perem a kresbu tuší, koloristky zase vyplňovali konkury barvami. Zajímavé.
Uchvátila mě titěrná práce akvarelovými barvami, při které Zdeněk Miler vykresloval kytičky na louce. Ty drobné detaily, ten kontrast naivně ztvárněných šnečků, krtků a pejsků a proti nim téměř reálně vypadající louka či sem tam nějaký strom. To vše dotváří přístupnost dětem a zapadá jim to do jejich dětské představy o světě kolem. A o světě pohádkovém.
Jak namalovat sníh?
To je otázka? Sníh není jen bílý, jak známo. A jak takoví mistři jakými Zdeněk Miler dozajista byl, malují sníh? Krásně, ve vystínovaných plochách jsem našla modrou, šedou a hnědou. A nebe? Nebe bylo na jednom obrázku až plastické, krásně jemně "vyťupkované".Krtek a medicína? Kolik práce dal ten lev s bolavým zubem vidíte až nyní, na originálním obraze, ty mnohé odstíny a pečlivost, ze které ale i tak vystupují znaky teplé lidské práce a srdce, které jim autor věnoval. Ovšem rybičky a krtek v žaludku velryby… no skoro jsem zase měla ten nepříjemný pocit po těle, jako když jsem byla dítě.
Krtek prostě umí vzbuzovat emoce a je úžasným zážitkem vidět tyto obrázky naživo a moci se očima dotknout pravé mistrné práce Zdeňka Milera. Jen škoda, že se nemohu podělit o fotky, na výstavě bylo fotografování na přání rodiny zakázáno.
Čínské inspirace
Součástí výstavy je v dalších místnostech galerie také expozice jeho manželky, Emilie Milerové s názvem Čínská inspirace. A ani té jsem neodolala. Naprosto jiný styl!
Emilie Milerová (1936) od roku 1997 žije a maluje v Praze. Její obrázky jsou snové, vyhrává si s kresbou a malbou tuší a různými odstíny, které evokují zasněný stav. Je určitě dobře, že se z ženy v domácnosti časem, která snila o studiu textilního a módního návrhářství stala výtvarnice, která má co nabídnout. V její tvorbě je znát znalost přírody a také to, že se umí vcítit do čínského umění. Pro nás je to příjemné ovanutí jednoduchou energií a vzdušností jejích obrazů.
Zdeněk Miler natočil na 70 filmů, z nichž přibližně 50 bylo právě o Krtečkovi
Ilustroval na 40 knih pro děti
Foto: Dům U Jonáše, R.Petříčková
Zdroj: Projekt Baraka - galerie pro malíře a fotografy www.projekt-baraka.cz

Čerti Vítězslavy Klimtové potěší svou veselou povahou

16. prosince 2011 v 8:54 | Renata Petříčková, www.project-baraka.cz |  Obrázky z pardubických akcí...
Výstavy Vítězslavy Klimtové mají v pardubickém Mazhausu velký úspěch. Letošní předvánočně laděná expozice má název Čerti a bytosti z podzemí. Člověk by čekal peklo. O to víc, že je vše umístěno v Šatlavě, což je podzemní prostor pod výstavním prostorem Mazhaus. O to víc překvapí, že vcházíme nikoliv do pekelných plamenů, ale přímo do nebeské brány.Ovšem čerti tu také budou. A budou to docela kvítka!

Vítá vás růžová andělka, krásná slečna andělová, která má velmi zvláštní úkol. Stráží každého, kdo má někoho rád… a kousek vedle ní je starý anděl, který drží ochranou ruku nad těmi, kdo se chtějí něco nového naučit. Alespoň dle průvodkyně a koordinátorky výstavy, Soni Oberreiterové.
Ta dětem školkového věku na prohlídce například dále prozradila naprostou novinku. A to, že v nebi žije také Fičavec, Bouřňák nebo Fujavice, což je bytosti, které moc rádi dělají neplechy. Třeba zvedají holkám sukýnky nebo vám zacuchají vlasy nebo nějakou podobnou lotrovinu. Tomu se potom Fujavice směje tak, že se celá pokřiví.
Součástí nebeské expozice je také zasněžená vesnička, na které se postavičky pohybují a zpívají. Krásný je ovšem nápad udělat nějaký pohádkový výjev do skříně.

To se Vítězslavě Klimtové velmi podařilo…
A pokochat se můžete i nad čarodějnou chýší, nad kterou se tyčí obrovská sova a uvnitř svítí oranžové světýlko, které velmi věrohodně imituje oheň. Podle mě tohle je nejpodařenější kousek na celé výstavě a to z jednoduchého důvodu. Stačí se na tuhle chýši podívat a jste TAM. Jste v pohádce! Tak autentické a krásné to je. Postavičky jen se pohnout a jen promluvit.
Jenže hned za čarodějnou chýší se dostáváme do pekla. Není tam strašidelno, děti se nemusí bát. I když první dva exempláře bazilišků budí poněkud respekt. Pokud totiž baziliška probudíte,tak ho nesmírně naštvete, on zakoulí očima a vy leknutím zešedivíte. Navždy. I s oblečením. A co hůř. Nepomůže, ani když se převléknete. Zase zešedivíte. Krásný byl taky čert hospodáříček a čert, který lenošil po bujaré noci. Ten se vážně vydařil. Stejně jako nakouknete do čertovské kuchyně. Tam se toho moc neuvaří, čerti umí leda tak muří nohy a pavoučí nožky do kotlíku naházet a vystavené dobroty dělaly děti z jedné pardubické základní školy. Vidíte to, na peklo se prostě nelze spolehnout.

Tam Vám najíst nedají…
Soňa Oberreiterová mi prozradila, že i tentokrát si velkou část povídání k jednotlivým postavám Vítězslavy Klimtové vymyslely s kolegyní samy. A mne zaujaly krásné a velmi věrohodné pavučiny. A vůbec, když jste se tady pozorně rozhlédly, viděli jste mnoho malých detailů, které tvoří dokonalý celek. Netopýři visící ze stropu, duchové nalepení na zdi, světelné efekty a hlavně… hlavně ty pavučiny!!! Jako živé. No pravda, při bližším ohledání jsem s úlevou zjistila, že pavouci jsou plastoví…
A mě napadá jediná otázka: Není Vám potom líto, když tak krásnou expozici zase musíte zbourat? "Ne, není,… tak my se zase těšíme na tu další," odpovídá s úsměvem paní Oberreiterová a to je vlastně pravda. Plány na příští rok jsou zatím ve fázi vyjednávání, takže ani já vám nemohu prozradit, kdo další bude v Šatlavě vystavovat.
Vítězslava Klimtová (1941) je spisovatelka a výtvarnice, která o sobě říká, že je objevitelkou pohádkové země plné strašidel, víl, skřítků a jiných elementálních bytostí. O tom svědčí i její obrovská bibliografie plná encyklopedií a lexikonů strašidel a jiných pohádkových knížek. Některé její postavičky z knížek žijí i loutkovým životem, jiné existují pouze na papíře a jiné zase pouze v té trojrozměrné podobě. Všechny loutky a detaily k nim si výtvarnice vyrábí sama.

Vítězslava Klimtová žije v Pičíně, kde má nejen výtvarný ateliér, ale také muzeum celé své tvorby. A čas od času se část jejího pohádkového bohatství posadí do auta a přijede někam těšit na putovní nebo stálejší výstavu. Třeba do Šatlavy… tam si jí můžete prohlédnout do 21. prosince, protože do konce roku musí být strašidla, andělé, čarodějná chýše i čert povaleč zase hezky doma, u své výtvarné maminky.
Maminky, která do svých postaviček vtiskává naprosto nezaměnitelný styl, výrazy a drobné detaily. Pokud uvidíte několik jejich děl, tak u těch dalších už dopředu víte, že budou podobné, ale přesto jiné a překvapivé. Zvláštní směs dojmů ve Vás její díla vyvolají…
Více infa: Projekt Baraka - www.projekt-baraka.cz

Foto: Renata Petříčková

Výstava trvá do 21. prosince, takže máte opravdu poslední možnost. Vstupné 20,-Kč.

Energie na prosinec

10. prosince 2011 v 18:58 | převzato |  Bylinky, alternativní směry

Energie prosince 2011

Zhodnocení listopadu

Cítíte to? To 11/11/11 ? … Ano! K Posunu došlo a zvýšil se světelný kvocient.
Bylo to výjimečné, neboť nastala ta doba. Stalo se to, protože jsme přešlapovali na místě a žádali o pomoc. Podpora je jako dvousměrná ulice. Dává Vám odvahu pokračovat kupředu, aby bylo možné pomoci ostatním, ať již je známe nebo ne.
Poznat Vaše slabé či silné stránky Vám umožní veliký posun. Pokud se zaměříte na nějakou slabost, zjistíte, že se řešení objeví, ať již přispěním někoho jiného, nebo nápadu, který se zformuje uvnitř Vás samých. Nastal čas Jednoty. To vyžaduje, abyste sdíleli Vaši jedinečnost s ostatními. Váš postup je zaručen, ale brzdí Vás ta věc, že nevíte, jak jednoduché to bude. Vše je určeno Vaší odvahou. Jsme právě ve středu všech změn. Doufám, že jste si všimli podpory, která je všude kolem nás, I když se to tak v našem materiálním světě nemusí na první pohled zdát.

Přehled prosince

Jedná se o měsíc zmocnění. To navazuje na výše zmíněnou podporu a jednotu. Nyní se připravujeme na svět 5D. Zpočátku to bude vše jemné, nikdo z nás již nebude reagovat na strach. Pokud totiž k sobě připustíme strach, je svět 5D nepřístupný. Tato dimenze s Vámi sice bude v kontaktu, ale ne ve fyzické formě. To vše Vám dá novou možnost volby - zvolit si Lásku. To je to, co Láska dokáže. Je to síla, která řekne ne, když nekráčíte tam, kde Vás to nejvíce posílí. To přináší do našeho světa problémy, ve kterých však pracovník Světla vidí příležitosti k osobnímu růstu. Nikdo neříká, že bude vše jednoduché, ale pokud zůstanete ve svém srdci, objevíte možnosti, o kterých jste netušili. Zmocnění je pro Světlo velice důležité. Vaší prací je být odvážnými bytostmi a ukázat suverénnost, ohleduplnost, soucit a vlastní přirozenost.
Existují dva příběhy, které souvisí s prosincovými energiemi. Je to příběh Pán prstenů a životní příběh Seta, Osirise a Isis. V obou je ztráta, hledání odvahy a týmová spolupráce. Pán prstenů se zdánlivě potýká se smůlou v bitvách, s velkým zlem, ale nikdo zde není sám a podpora přichází v ten nejméně očekávaný okamžik. Přesto je odvaha znatelná každou chvíli u každého jednotlivce ve skupině. Může se to zdát jako příliš extrémní, ale to samé platí i pro tento čas. Kde je Vaše odvaha a kudy vede Vaše cesta? Vše se rozsvítí, až nadejde čas. Vaše práce také spočívá v tom, abyste poté, co zjistíte, kudy máte jít, nastoupili tuto cestu, s odvahou v srdci, nikoliv se strachem. V mnoha ohledech tento příklad dosvědčuje to, co se děje po celém světě. Nic se ovšem nestane přes noc a každý z nás nastoupí na svou cestu, až přijde ten pravý okamžik. Nedovolte vašim strachům a bolestem, aby ovlivnili Světlo uvnitř Vás. Co se týče příběhu Osirise, to byla akce, která nakonec přivedla Osirise a Isis na novou úroveň vědomí. To je to, co dělá opozice. Je to polaritní hra. Jakmile bojujete s tím, co nechcete, tím si blokujete vlastní růst, ale pokud to přijmete jako součást svého života a svých zkušeností, můžete rázem zvýšit svoje možnosti a urychlí se Váš růst. Ironické, že?
Ale přesně v tom spočívá ta krása, kterou zažíváte na Zemi, pokud se ji ovšem rozhodnete vidět. Samozřejmě, z našeho pohledu se dějí špatné věci, a děly se vždy, ale my to prostě musíme přijmout a přizpůsobit se. Je to vaše odvaha, díky které poznáte nový život a kterou máte k dispozici v každé situaci.

Prosincová astrologie

Máme velkou astrlogickou podporu v tomto měsíci. 10.12.2011 nás čeká úplněk spojený se zatměním měsíce, to celé ve znamení Blíženců. Uvolní se mnoho nedořešených starých otázek ohledně komunikace. Uran vchází do Berana, což znamená, že přichází změna jménem pokrok. Uran s Beranem jsou známy, že nenesou moc taktní změny, ale I tak jsou vzrušující. Tato výbušná energie s sebou přináší expanzi Světla, což určitě neznamená nic špatného. Dne 21.12.2011 přichází zimní slunovrat a Slunce se přesune do Kozoroha. Ten nabízí stabilitu struktur a přípravu na vzácné okamžiky, jež nás ještě čekají. Globální vlády již pomalu chápou, že přestávají být skryté v pozadí. Neetické korporace začínají být v zájmu lidí a jsou vystaveny velkému tlaku. Všeobecně vztahy, které nejsou v rovnováze, se rozpadnou. 24.12.2011 je úplněk v Kozorohu a tento den nám přináší podporu pro nastávající rok.
25.12.2011 jde Jupiter do Býka, což znamená energii vyrovnání a hojnosti. Hojnost především znamená lásku, což se může zdát obtížné v době chamtivosti. To je bod, kdy je zkoušena naše odvaha v srdci. Jste ochotni riskovat pro Lásku? Jste pro ni ochotni dělat moudrá rozhodnutí? Potrvá to tak dlouho, jak si vše nastavíte. Jděte do svého srdce a naslouchejte, abyste se mohli v roce 2012 projevit. Pak se může Vaše odvaha rozvíjet
Shrnutí
Podpora je zde a vaše odvaha je potřebná. Rok 2012 je za dveřmi a stejně tak Vaše vůle rozhodnutí vybudovat nový svět. Víte, že je to mnohem lepší, než se nechat zatáhnout do víru beznaděje. Víte, že na tmavých místech je potřeba Světlo. Víte, že Láska přemůže vše ostatní. Je na čase vyjít z místa pohodlí a být silnou bytostí. Být pokojným bojovníkem, kterým jste. Každý z nás má u sebe jiný kus skládanky. Nechte své světlo, aby svítilo, a zjistíte, že budou mnohé věci odhaleny. Jste tím, kým jste.
Šťastný prosinec.

Copyright : © 2005-2011 Jamye Cena, www.CrystallineSoulHealing.com
Do češtiny přeložili Sentinel a -Ag- (www.svetloatlantidy.cz). Tuto českou verzi je možné v nezkrácené a neupravené podobě dále kopírovat a rozšiřovat nekomerčním způsobem, pokud bude připojena celá tato poznámka včetně všech zdrojů i s aktivními odkazy.

Krteček U Jonáše, V Mazhausu zase čertí výstava

9. prosince 2011 v 8:28 | Renata Petříčková |  PARDUBICKÉ TIPY A AKCE
Jen úplně krátce dvě adventní novinky. Pokud máte rádi výstavy, pohádkové postavičky a kulturu, při které vás nikdo neušlape, tak můžete na Pernštýnském náměstí na dvě akce. První je v Mazhausu do 21. prosince je tu k vidění výstava s názvem Čerti a bytosti z podzemí. Autorkou výstavy je výtvarnice Vítězslava Klimtová.

A druhá akce je v domě U Jonáše. Tam je výstava krtečkových obrázků Zdeňka Milera. Trvá do začátku ledna.
Na obě akce se chystám, takže tu už brzy najdete reportáže.

Uvítám i Vaše dojmy. Psát můžete buď do komentářů, nebo na e-mail: pardubickemaminky@centrum.cz

Krásný adventní čas!

Co se děje o Vánocích aneb leporelový tip do vyhřátých svátečních postýlek

8. prosince 2011 v 21:32 | Renata Petříčková, www.popelky.cz |  Tipy na knížky, dárečky...

Co se děje o Vánocích aneb leporelový tip do vyhřátých svátečních postýlek

Existují knížky, které nemusí mít v sobě ani písmenko a přesto zaujmou i dospělé. A děti rozhodně. Z leporel jsem už většinou zoufalá, ale TOHLE mě zaujalo a přinutilo se zasnít. Vánočně vyhřátá postel, cukroví, vůně pomerančů, mandarinek a barevná světýlka na stromečku....
Já a děti v posteli a tajemně rozvíjíme rozličné příběhy podle obrázků.
Jsou totiž opravdu KOUKACÍ.Wink
2684NDV.jpgAutorkou je Anne Suessová a leporelo se jmenuje Co se děje o Vánocích.

Krásná a velká leporelová knížka zaujme svátečním zachumeleným titulem. A pak i svým na první pohled skromným, leč velmi bohatým obsahem. Jsou tu čtyři dvojstrany nádherného prohlížení.


Mívala jsem jako dítě tyhle knížky moc ráda. Takové,
které připomínají mapu, lidské či zvířecí hemžení a můžete se do nich dívat stále a stále budete něco nového objevovat.

První obrázek je vánoční trh. Prodávají se tu stromečky, cukrátka, hračky a uprostřed se lidé dívají na betlém. Vánoční detaily nebo pes čůrající na stromeček jsou pak těmi drobnostmi, které můžete s dětmi hledat a rozvíjet o nich vlastní příběhy.

Druhý obrázek je dům a tři byty. V každém se děje něco jiného a na půdě najdete jednoho tatínka bojujícího s vánoční výzdobou. A všichni tady mají i svůj balkón a na něm to, co právě nutně potřebují. Stromeček, lahve s pitím nebo ptačí
krmítka. A za dveřmi už stojí (a to se mi trochu nelíbí) ten dědula v červeným a okožešinovaným.

Na třetím obrázku už přišel a všichni jsou u vánočního stromečku. Dokonalý obrázek idyly, takže upozorňuju hospodyňky, aby si takový obrázek v zájmu zachování duševního zdraví nebraly moc osobně. Ale zasnít se je hezké…

Na posledním obrázku jsme venku, v zasněžené krajině krmíme zvířátka a sáňkujeme. I tady se dá najít mnohé krásné a příležitostí k vlastnímu vyprávění bude
moc a moc.


2685YjJ.jpg

Návrat k vlastnímu vyprávění na motivy obrázků je pro mě natolik lákavý, že letos mám na Vánoce s dětmi novou zábavu. Televizní pohádka je sice taky skvělá, ale...

Vydalo nakladatelství Euromedia, 2011, www.euromedia.cz

Renata

Novinky a akce nejen pro pardubické maminky

7. prosince 2011 v 10:52 PARDUBICKÉ TIPY A AKCE

DOBRÝ DEN.
Vážená a milá hvězdná maminko, vážení přátelé, dovoluji si Vás pozdravit v předvánočním čase a zaslat aktuální informace, které budou pro Vás, případně i pro Vaše přátelé, zajímavé, přínosné.

Zítra, v neděli 4. prosince je v Kroužkách na Vltavě připraveno opravdické peklo! O rozsvícení Vánočního stromu se postará "naše" Jolana Voldánová a primátor hl. města Prahy, MUDr. Svoboda. Můžete vyhrát spoustu cen od Mattela, Topgalu, Raiffeisen stavební spořitelny atd.. Přijďte, uvidíme se! :-) Více na www.krouzkynavltave.cz

V pondělí 5. prosince se můžete v Kolíně (V jediném městě republiky, kde Hvězdná máma nyní ekzistuje) se můžete těšit na nejnavštěvovanější český film poslední doby, a to: Perfect Days - I ženy mají své dny, režie Alice Nellis. Těším se na Vás v Kině 99 mimořádně od 9,00 hod. Protože Vás zvu také na Hvězdnou burzičku, kterou si vytvoříme před samotnou projekcí filmu!:) Prosím, přineste si každá max. 10 označených věcí, hraček.., které chcete nabídnout ostatním maminkám:) Jednoduše - takový Perfektní den v Ko líně!:)Skvělý profesionální fotograf, Petr Hejcman, bude samozřejmě přítomen, aby pro Vás připravil ateliérovou fotografii, která bude jistě skvělým dárkem pro Vaše nejbližší:-) Jestliže byste uvítali fotografie např. celé Vaší rodiny, je pan fotograf připraven zajistit individuální podmínky, více viz.příloha.

Výborné Vánoční cukroví z rodinné pekárny Jaromíra Čavrnocha můžete objednat na tel.: 469 681 317, nebo přímo ve Slatiňanech. Ale také v jejich prodejnách v Chrudimi Na Rozhledně, nebo Trhové Kamenici. 1 Kg/255 Kč. Pozor, Mají i nabídku pro Diabetiky:1 Kg/308 Kč.

Jestliže si chcete s dětmi zpestřit Adventní čas, rozhodně si nenechte ujít překrásný pohádkový muzikál Popelka na ledě! Děti do 5 let mají vstup zdarma! Více na www.popelkanalede.cz

S úctou k zakladatelkám, plně doporučuji navštívit projekt lesní školky na Pardubicku. Plně profesionální a indiviuální přístup v předškolním vzdělávání v přírodním prostředí nabídne Vašim dětem tým pedagodů, a to již od 3 do 7 let. Komunikativnost, kreativní rozvoj a osobitost to vše a mnohem více najdete ZA BUKEM, slibuji! :-) www.za-bukem.cz

V Pardubicích na Vás také čeká skvělý Dětský klubík! Je to kavárna pro maminky s dětmi, a to s perfektně připraveným programem a schopým týmem lidí, kteří dokážou, že žena na MD má nárok na příjemné prostředí a vlídnou obsluhu! Adr.: ul.: 17. listopadu 512, u zastávky trolejbusu. Aktuální program a fotogalerie z akcí: Facebook Dětský klubík

V Chrudimi pošlete Jéžíška například do Filištínské ulice 21, do prodejny BOOMERANG, zaručeně vyberete skvělý funkční dárek a ještě k tomu si odnesete dobrý pocit, že to jde i s úsměvem a v naprosté pohodě!:-) P.S. Nyní 30 - 50% sleva na vše.. Případně navštivte: direct-alpine.cz

Pomikulášská čertovská zumba s Andy Peškovou a Káťu Dubovou na Vás čeká v Chrudimi na Strojírenské škole, a to 10. 12.2011 od 17 - 20 hod. Kdo si objedná lístky předem nebude litovat, vstupné pouze 100 Kč! Více info na: www.zumba-fitness.estranky.cz


Přeji Vám a Vaším rodinám krásný Advent.

S přátelskou úctou Květa Štěrbová, vedoucí projektu Hvězdná máma
www.hvezdnamama.cz
www.krouzky.cz