Pavučina plná informací pro maminky z města Perníku...
Máte nějakou zajímavost, která by se na tyto stránky hodila nebo chcete na blog sami vkládat články a přispívat? Pište na cajovnaprozeny@centrum.cz nebo pardubickemaminky@centrum.cz
Nádherné Vánoce a úspěšný vstup do nového roku 2013 přejeme....

Únor 2015

Jaroslav Duše, Pavlína Brzáková: Tvarytmy

24. února 2015 v 11:13 | Renata Petříčková |  Tipy na knížky, dárečky...
"Dyer ve své předmluvě k Životu v harmonii tvrdí, že jakmile byl vyhlášen boj proti korupci, korupce ve světě vzrostla. A když začal boj proti rakovině, vzrostl počet lidí nemocných rakovinou. Je paradoxní, že jakmile začneme bojovat proti tomu či onomu, problém narůstá. Roste to, čemu věnujeme pozornost. Svou pozorností to pěstujeme. My, lidé, někdy zapomínáme, že svou jemností a láskyplnou pozorností můžeme pozvednout a oživit celý prostor. Měli bychom pochopit, jak silná je energie rušivých zpráv, televize, vytváření bubáka, strachu, neladu a disharmonie. Všichni, kdo je pravidelně sledují, jsou vlastně rozlaďováni a pak v sobě těžko probouzejí vědomí souladu. Nechtějí v sobě probouzet velkolepost, vznešenost, jsou fascinováni bojem a "problémy". Proto trochu naléhám na udržování vědomí a propojenosti tím, že věnujeme pozornost propojení. Pokud totiž věnujeme pozornost propojení, pak sílí. A pak už můžeme celkem snadno připustit možnost souladné neúporné spolupráce. Už nemusíme být Obětí, nepotřebujeme hledat Viníka…
… Vše se neustále kontroluje, vzniká komise kontrolující kontrolní komisi. Kontrola kontroly kontroly. Věčně nás ponouká únavné podezření, že nás někdo určitě podfoukne, podvede, a to nás ochromuje, kastruje a sterilizuje možnost plodného proudění…"


S každou další kapitolou jsem se dostávala do stavu, kdy jsem byla šťastnější a šťastnější… "Jak říkají domorodci v pralesích: Nemáme mobily, od toho máme stromy. Používají k přenášení zpráv stromy, protože to umějí. Avšak dejme domorodcům mobily a už za jednu generaci to nebudou umět."

David Frej: Biologické hodiny

24. února 2015 v 11:12 | Renata Petříčková |  Bylinky, alternativní směry

David Frej: Biologické hodiny

Dokonaleji zpracovanou knihu o fungování lidských biologických hodin byste asi těžko hledali. Beru si z ní několik zajímavých informací. Ale věřte mi, že kdybych tu měla vypisovat všechno, asi bych tu seděla ještě zítra před večerem. Vezmu tedy jen důvody, pro které vím, že tuto knihu budu otevírat i v budoucnosti.

Autor zcela vyčerpávajícím způsobem popisuje historii, lidské fungování a fungování zvířat i rostlin. Vše je nastaveno pevně… a i když mne velmi často napadala otázka pro autora a sice "kolik generací by trvalo, než by si lidstvo zvyklo na životní styl, který žije nyní - tedy posunutá doba spaní, umělé osvětlení, zabijácké noční směny apod… - tuším, že odpověď doktora Freje by byla jednoduchá: Nikdy. Ale uvidíme, s autorem chystám rozhovor, takže o ten se tady určitě poté rozdělím. Zůstanete v úžasu… a postupně se na vás bude valit množství dokonalých informací o sovách, skřivanech, o vlivu jídelníčku a ročního období, o vnitřních hodinách v našem těle,o tom, jak fungují jednotlivé hormony a orgány. Vše v dokonalé rovnováze a jsem si jistá, že s každou další kapitolou si budete bolestně uvědomovat, jak moc dnes člověk žije v rozporu s tím, jak je nastaven od přírody. A jak nám to nevadí, a říkáme tomu "civilizovaný člověk".

Já se ovšem budu teď zabývat problémy sov a skřivanů. Dovedu si velmi dobře představit, jakou vzájemnou nevraživost působí soužití těchto dvou typů. Jak jeden stepuje už ráno s písní na rtech a druhý se chytá za hlavu a naopak, skřivánek už spí a sova je naštvaná, protože jako zůstala sama plná energie a co jako? Chrono-tipy pro sovy jsou báječnou možností, jak zabojovat i s klasickou nespavostí nebo stavem, kdy sice dobře usínáte, ale budíte se ráno unavení.

Vyberu jen některé:

- Nastavte si budík nebo večer provádějte jednoduchou relaxační techniku s naprogramováním buzení (před usnutím si představte hodiny a v mysli nastavte čas buzení). To tedy musím pochválit, protože to naprogramování času buzení v mysli neuvěřitelně funguje!
- Jakmile vstanete, jděte se projít ven nebo otevřete okna a prosvětlete místnost. To vás probudí. (potvrzuji, že spaní u otevřeného okna je svěžejší…)
- Večeřte do 20 hodin (tady nevím, je-li to ta správná rada, někdo má zase problém, že neusne, protože se v noci kroutí hlady)
- Večer zaveďte rituál, dejte si čas na lehčí večeři, poslouchejte zklidňující hudbu, dejte si čaj, přečtěte si něco příjemného. Zkuste relaxaci. Nedívejte se pozdě večer na televizi ani nepouštějte počítač (klasické rady…)
- Mějte večer již tlumené osvětlení,… (výtečná rada, která opravdu funguje. Není nic horšího, než jít spát z plně osvětlené místnosti)


Olivia Dupin: Bez lepku a chutně

24. února 2015 v 11:11 | Renata Petříčková |  Tipy na knížky, dárečky...
Vida, bezlepková kuchařka a jak mne zaujala! Pro ty, kdo musí dodržovat stravování bez lepku, je tato kniha pokladnicí nových chuťových možností a pro ty ostatní je to překvapivé zpestření jídelníčku. Získáte odvahu něco zkusit a tak se můžete směle pustit do pochoutek, jako jsou parmazánové polentové hranolky.
Naučíte se připravovat medové tyčinky, musli, péct bezlepkově, dělat zmrzlinu, péct koláče, upravovat rýži nasladko, upravovat maso, slávky, ryby i jiné mořské plody na zajímavé způsoby, to samé s ovocem a zeleninou. Tato kniha je pro mne opět nevyčerpatelnou studnicí nápadů. Omáčka z červeného vína, kukukřičnošpenátová omáčka, krémová omáčka s rajčaty sušenými na slunci… prostě se sliny jen sbíhají a ruce svrbí na to zapnout sporák a dát se do práce.

A na své si tu přijdou i milovníci tučného a nezdravého. Takový pečený bůček s jablky a hruškami… pane jo, ale ostatně, když si k bůčku nedáte knedlíky nebo brambory, ale sníte ho pěkně s těmi vůní masa nasáklými pečenými hruškami a jablíčky, tak se vůbec nic nestane. Lenka Kořínková podle takové kombinace klidně i hubne. Mimochodem, inspiraci tady najdou všichni, i ti, kteří jedou dělenou stravu.Tenhle vypečený bůček je jak dělaný pro "zvířátkové dny".